Ezt olvasta már?


Zavar a fejekben - kinek higgyünk?

Egymásnak ellentmondó jelzések zavarták össze a befektetőket a héten azzal kapcsolatban, hogy mi a magyar kormány álláspontja egy újabb hitelmegállapodásról a Nemzetközi Valutaalappal.

Bár a forint az euróval szemben viszonylag jól viselte a híráramlást, az egyre romló nemzetközi hangulatban a svájci frankkal szemben új történelmi mélypontra süllyedt. Nemcsak hazánkban, hanem Japánban és az Egyesült Államokban is vannak a befektetőkben zavart okozó fejlemények. Jól jelzi ezt például, hogy az amerikai részvénypiacok hektikusan mozogtak a héten, hol az újabb recessziótól és deflációtól való félelmek, hol az újabb jegybanki lazítással kapcsolatos várakozások kerekedtek felül.

Mi lesz az IMF-kapcsolattal?

Hétfőn a várakozásoknak megfelelően 5,25%-on tartotta az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa, de némi meglepetésre a kamatemelés lehetősége is felmerült döntési alternatívaként. Ehhez egyébként a jegybank friss inflációs előrejelzései, illetve a magasan ragadt országkockázati felár adna is némi alapot.

Simor András jegybankelnök a hétfői tájékoztatón egy kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: nincs tudomása arról, hogy a kormány újra tárgyalóasztalhoz kívánna ülni valamikor a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), amely jelzés más fejleményekkel együtt okozott mérsékelt forintgyengülést. Egy lapjelentés szerint egyébként Simort Auth Henrik korábbi jegybanki alelnökkel cserélné le a kormány.

Kedden tovább romlott a nemzetközi befektetői hangulat egy rendkívül gyenge amerikai ingatlanpiaci adatra, így a forint tovább gyengült, majd este egy váratlan fordulatot tükröző hírre újra erősödött. A Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanis azt a könnyen félreérthető üzenetet közölte, hogy ősszel várhatóan megállapodik majd a kormány az IMF-fel, de pontos részleteket, hátteret nem adott. A piaci feszültséget látva érthető lett volna, ha változik a kormány álláspontja a pénzügyi védőháló témájában, de másnapra egyértelművé vált, hogy erről szó sincs: nem célja a kabinetnek egy új hitelkeret, azaz az IMF-fel júliusban történt szakítás tartósnak tekinthető.

A piaci elemzőket és a befektetőket láthatóan összezavarták az egymásnak ellentmondó jelzések, de mindennek feltehetően azért nem lett komolyabb forint- és állampapír-eladási hullám az oka, mert eddig sem számolt a befektetők egy része az IMF-megállapodással, másrészt azért, mert több befektető még mindig abban bízhat, hogy az őszi választások után majd mégiscsak lesz új hitelkeret. Egyes, keményebben fogalmazó elemzők szerint azonban akár az is elképzelhető, hogy a piaci helyzet, az árfolyamgyengülés kényszerítheti majd ki, hogy az IMF-hez menjünk.

Végül az is kiderült, hogy egyelőre nincs konkrét időpont arra, hogy az IMF mikor jönne Magyarországra az esedékes gazdaságpolitikai megbeszélésekre (amelyek a hitelprogramtól függetlenek).

Új mélyponton járt a forint

A forint mindenesetre hullámvasutazott a héten az euróval szemben és bár sikerült a tervezett forrást bevonni az állampapír-aukciókon, de magasabb hozamok mellett. A csődkockázati mutatónk bem ugrott nagyot, bár egyesek szerint indokolatlanul alacsony ez a szám.

A leglátványosabb és legtöbb magyarnak fájdalmas mozgás a forint svájci frankkal szembeni árfolyamában következett be: részben a fenti hazai okok, részben az egyébként is romló nemzetközi befektetői hangulatban minden eddiginél gyengébb szintre (220-ig) süllyedt a forint. Egyes stratégák szerint nemsokára 230-as árfolyamot láthatunk majd, noha már az eddigi forintgyengülés is nagyon komoly terheket rótt a lakosságra, a fogyasztás kimutathatóan csökkent a hiteltörlesztés növekedése miatt. Ráadásul kedvezőtlen az is, hogy megállt a munkaerőpiaci helyzet javulása Magyarországon.

Költségvetés - itt sem tiszta minden

A jegybank szakértői stábja a friss inflációs jelentésben jóval pesszimistább képet festett az államháztartási hiány kilátásokról, mint 3 hónapja, azonban egy speciális mutató szerint távolról sem áll olyan rosszul a büdzsé helyzete, így akár a kormány egyes gazdasági ágazatokat megadóztató stratégája is helyesnek bizonyulhat majd utólag. Ehhez azonban az kell, hogy intenzíven gyorsuljon a magyar gazdaság növekedési üteme, amely viszont romló külső finanszírozási helyzetet és emiatt a forintárfolyamra rendkívüli leértékelődési nyomást hozhat.

A költségvetési hiánytúlszaladási kockázatok miatt jól jöhetne tehát az a költségvetési mozgástérbővítő akció, amely a magánnyugdíjpénztári elszámolás megváltoztatását célozza, azonban - amint egy e heti elemzésünkben rámutattunk - távolról sem olyan könnyű az elszámolás változtatásának megindoklása, mint ahogy az sokszor elhangzik.

Az Európai Unió illetékes biztosa mindenesetre jelezte: komolyan veszik a felvetést, és bár a németek kezdeti merev elutasító álláspontja enyhült, de a kancellár még mindig inkább az elutasítás pártján áll.

Két meglepő és lényeges fejlemény történt még a héten: kiderült, hogy a múlt heti közleménnyel ellentétben mégsem emelkednek a távfűtési díjak szeptemberben Budapesten, illetve úgy került új vezető a Malév élére, hogy nem is tudott a "jelöléséről" az érintett.

Külföldi "zavarok"

A hét elején érkezett igen kedvezőtlen amerikai makroadatok sorozata miatt estek a részvénypiacok, ami a kötvénypiacok malmára hajtotta a vizet, tovább süllyesztve a hozamokat. Utóbbi folyamat elképzelhető, hogy további részvényeséshez vezet majd, amint arra van múltbeli példa is. Több neves szakértő szerint azonban nem kell félni a részvénypiaci visszaeséstől.

Van tehát a tengerentúlon is jókora zavar a befektetők fejében a kilátásokról. Egyes hangulati indikátorok szerint egyébként már túlzottá válhatott a befektetők körében a pesszimizmus, így a vártnál kevésbé lerontott második negyedéves amerikai GDP-adat és az amerikai jegybankelnök pénteki beszéde (ha kell, akkor további monetáris élénkítés lesz a gazdasági visszaesés és a defláció megakadályozása érdekében) összességében nem meglepő módon részvénypiaci szárnyalást váltott ki pénteken estére.

A piac továbbra sem szentel különösebb figyelmet olyan hitelminősítői jelzéseknek, amelyek szerint elveszítheti a legjobb hitelbesorolást az Egyesült Államok. Ilyen figyelmeztetést már Japán is kapott, amelynek államadóssága, illetve gazdasági-szerkezeti problémái - amint az az egyik e heti interjúnkból kiderült - sokkal súlyosabbak az amerikainál. Mindezek mellett a gazdasági "növekedést" aláásó jenerősödéssel is küzd a japán vezetés, amelynek hatásfoka egyelőre lényegében a nullával egyenlő, azaz a befektetők többsége nem hiszi, hogy ez bekövetkezne, illetve tartós célt lehet elérni vele.

Forrás:portfolio.hu

 







0
0
0

hírek innen, onnan

Az Ökomenikus Segélyszervezet most már csak önkéntesként számít Lévai Anikóra, nem lesz a szervezet arca

„Az az élet rendje, hogy olyan új ikonokat találjanak, akik kompatibilisek a szervezet alapelveivel” – mondta a szervezet új vezetője.

Donald Trump szerint két-három napon belül megszülethet az iráni békemegállapodás

Az amerikai elnök azt nyilatkozta, hogy a tárgyalások a végső szakaszba érkeztek. A tervezett megállapodás értelmében Irán nem juthat...

80 km/órás szél is jöhet: riasztás nyolc megyére, még kedden jön az áldás

Hőség lesz, de viharos széllökések, zivatarok várhatók, sokfelé fordul az időjárás.

Hivatali visszaélés, közokirat-hamisítás, hűtlen kezelés: Vádat emelt az ügyészség az Integritás Hatóság elnöke ellen

Hivatali visszaélés, közokirat-hamisítás és különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt vádat emelt az...

Nem sci-fi többé: Az AI tényleg elveszi az informatikusok munkáját

Az amerikai munkaerőpiacon történelmi mértékű átalakulás zajlik. Az informatikai szektorban a foglalkoztatás 11%-kal csökkent a ChatGPT...

Ha úgy érzed, elviselhetetlen ez a hőség, van egy jó hírünk

Ha örülsz, hogy végre jó meleg van, akkor meg egy rossz.

Ő a világ legfiatalabb sorozatgyilkosa: a kisfiú története máig sokkolja az embereket

Egy indiai kisfiú, a világ legfiatalabb sorozatgyilkosaként emlegetett Amarjeet Sada története ma is rengeteg kérdést vet fel.

Egyre nagyobb a vízhiány, van, ahol már locsolni sem lehet

Még el sem kezdődött igazán a nyár, máris van az országnak olyan része, ahol korlátozni kellett a vízhasználatot.

Pokoli éveken van túl a magyar énekesnő: az alkohol miatt került kórházba, a hangja is ráment

Három évvel ezelőtt még a legnehezebb időszakát élte, ma pedig már a visszatérésen gondolkodik a magyar énekesnő.

0

Sport

Addig vár az FC Barcelona, amíg Rashfordot elviszi a világ egyik legjobb csapata

Sok a kérdés az angol válogatott jövőjével kapcsolatban.

Mészáros Lőrincnek már nem kellett, Dárdai Pál nem tudta meggyőzni - Mi lesz a magyar válogatott sztárjával?

A szurkolók nagyon elégedetlenek, pedig még a válogatott kapusával is tárgyaltak Újpesten.

Ugyanazt a 90 millió eurós középcsatárt akarja az Arsenal és a Liverpool

Junior Kroupi válogathat az ajánlatok között.

Az Aranylabda-várományos mester-hármasával a franciák legyűrték a magyar válogatott NL-riválisát

New Yorkban a 97. percben egy liverpooli futballista döntött a vb-szereplők csatáján.

Eriksen üzent az újabb riasztó rosszulléte után, 31 évesen visszavonult a Liverpool BL-győztes támadója - külföldi körkép

Ezek voltak a legfontosabb és legérdekesebb hétfői hírek a külföldi foci világában és a nemzetközi átigazolási piacon.

5 most még kevésbé ismert játékos, aki az idei foci vb-n fog berobbanni

Persze, ha lexikonmélységekig követed a futballt, akkor nem lesznek ismeretlenek ezek a nevek, de ha nem vagy benne ennyire a fociban, úgy majd ezt a névsort átböngészve villoghatsz a haverjaid előtt pár hét múlva, hog

Friss hírek az összeesett Eriksen állapotáról, szakértő szólalt meg a helyzetről

A főorvos professzor egy nagyon érdekes megállapítást tett a drámai dán-ukrán meccs után.

Dzsudzsák Balázs is ott volt a magyar válogatott edzésén, teljes az értetlenség Debrecenben

Ma este Szoboszlaiék a kazahok ellen zárják a szezont, Rossi elszólta magát a kezdőcsapattal kapcsolatban.

Megerősítve: a Real Madrid 100 millió euróért adhatja el Fede Valverdét

Kell a pénz a 150 millió eurós igazolásra, Eduardo Camavinga távozása is napirenden van.

0
0

Bulvár

Brutális mit hagyott maga után az Orbán-kormány

Megjelent az új pénzügyi tárca első beszámolója. E szerint május végén a költségvetési törvényben szereplő éves hiánycél 90,2 százaléka már teljesült. A számokon jól látszik az Orbán-kormány választás

„A földre dobtam a ruhát, és futottam, ahogy a lábam bírta” – Utolsó pillanatban lefújt esküvők

Az esküvő a legtöbbek számára életük egyik nagy eseménye, de néha az utolsó pillanatban derül ki, hogy nem tudják megtenni a nagy lépést. Három nő osztja meg történetét arról, miért mondták le az esküvőjük

Iszonyatos adósság dőlhet a magyar állam nyakába, ha átveszik a hazai óriáscéget: tényleg megéri ez?

Amennyiben az állam átvenné a tulajdonosi jogokat, a tőkepiaci szabályozás értelmében kötelező nyilvános vételi ajánlatot kellene tennie a többi részvényesnek.

„Egyszerűen, jogszerűen”: Mit nem szabad a szomszédnak?

A legfontosabb tudnivalókat dr. Jagusztin Tamás, a Pest Vármegyei Főügyészség megbízott közjogi főügyészhelyettese foglalta össze.

Rémálom az Ügyfélkapun, a tulajdonos majdnem infarktust kapott, mikor meglátta az ingatlanával kapcsolatos értesítést

Majdnem szívrohamot kapott a tulajdonos, amikor meglátta a lakása tulajdoni lapján az idegen bejegyzést.

Húst vettek a magyarok Dániában – Óriási különbség van hozzánk képest ebben

Van egy furcsa szokás Dániában a boltokban, ami a magyarok számára meglepő lehet. Nálunk ez a húsvásárlás káoszt okozna.

Belenyúl a kormány az üzemanyagárakba: itt van Kapitány István rendelete

Egy friss miniszteri rendelet értelmében emelkednek a biztonsági üzemanyag-tartalékok értékesítési és nagykereskedelmi árai.

Közeleg a vihar, ezt a gépet mindenképpen húzd ki otthon

Nagyot spórolhatsz, ha ezt az egyszerű szabályt betartod, amikor ideér a hidegfront és a zivatar.

A MÁV-nál volt vezető Orbán egyik feketeruhása, hétfőn kirúgták

Szabó Gábor beszerzési igazgató volt, Győrben lökdöste Gulyás Balázst.

Itt vesznek most nyaralót az élelmes magyarok: akár egy autó árából is kijön

Nem mutat biztató képet a beinduló szezon előtt a hazai nyaralóingatlanok piaca, mivel a legfontosabb üdülőövezetek igencsak eltérő képet mutattak az elmúlt években. A megtorpanás hátterében részben az áremelked

Kiderült, ki vezetheti a Magyar Nemzeti Bank ügyeit vizsgáló bizottságot

Emellett még három vezető személyét fedték fel.

blogmorzsák

Cikázó gondolatok, poros beatek

Co Lee és don sea második közös albuma grandiózus vállalás, de nem igazán tart sehová.

Lehet béke Irán és az USA között?

A megegyezést egyelőre több tényező hátráltatja, mint segíti.

Nem kell egyből antibiotikumért nyúlni

Mit javasolnak a friss szakmai ajánlások?

0