Ezt olvasta már?


Eltemették a Black Lives Matter mozgalom szimbolumává váló George Floydot

George Floyd nyakára térdelt egy rendőr, meghalt, felvétel készült róla, zavargások kezdődtek

Egy houstoni templomban kedden megtartották a rendőri intézkedés közben két hete meggyilkolt George Floyd temetési szertartását, amin beszédet mondtak családtagok, civilek, de politikusok, köztük a videón bejelentkező Joe Biden volt alelnök, demokrata elnökjelölt is.

A koporsót innen átvitték a sírhoz, az utolsó szakaszon átrakták egy lovaskocsira. Floyd Houstonban nőtt fel, és az édesanyja mellé temetik. A Cullen Boulevardon az út mentén barikádokat állítottak fel, amögül figyelték a menetet az emberek. Az út mentén sorakozó emberek időről időre „George Floyd!”, „Nem kapok levegőt!” skandálásba kezdtek.

A CNN szerint békés tüntetések a temetéssel párhuzamosan is voltak Washingtonban és New Yorkban is.

 

Houstonban emléknapot hirdettek Floydnak

Magyar idő szerint este hat után kezdődött Floyd temetési szertartása, amit zárt körben, 500 fő jelenlétében tartottak, de a hatalmas érdeklődés miatt élőben is közvetítették a helyszínről a beszédeket.

A szertartást ugyanaz az Al Sharpton vezette, aki Floyd múlt heti minneapolisi búcsúztatóján is felszólalt. A tiszteletes akkor azt mondta, hogy „Azért nem lehetünk azok, akik szeretnénk, amit megálmodtunk, mert folyamatosan a nyakunkon térdeltek... Eljött az ideje, hogy George nevében is felálljunk és hangoztassuk: le a térdekkel a nyakunkról!”

A houstoni templom egyik lelkésze, Mia K. Wright az összetartozás pillanatának nevezte a búcsúztatást. „Ez most egy olyan pillanat, amiben Isten a világ minden tájáról összeterelte az embereket George Perry Floyd élete körül” – mondta.

Dr. Mary White tiszteletes arról beszélt, hogy amikor Floyd az édesanyját hívta segítségül, miközben a rendőr a nyakán térdelt, minden anya feljajdult, minden anya meghallotta Floyd segélykérését, miközben a gyerekeire, az unokáira, az ország férfijaira gondolt.

Joe Biden, aki hétfőn Floyd családjával is találkozott, videóüzenetben állított emléket a szertartáson Floydnak. A demokrata elnökjelölt, korábbi alelnök arról beszélt, hogy amikor igazságot szolgáltatnak George Floydnak, akkor az Egyesült Államok elindult a helyes úton a faji igazságtalanság és elnyomás felszámolása felé. „Amerikának nincs más választása, jobban kell teljesítenie. A faji igazságtalanság ideje lejárt, eljött a faji igazságosság ideje” – mondta, hozzátéve, hogy egy pillanatra sem fordulhat meg az amerikaiak fejében, hogy elfordulhatnak a lelküket mérgező rasszizmus és szisztematikus elnyomás kérdésétől. Biden üzent Floyd hatéves lányának, Giannának is, kiemelve, hogy egy gyereknek sem szabadna azt kérdeznie, amit generációkon át kérdeznek a fekete gyerekek, miszerint miért nincs velük az édesapjuk.

George Floyd lánya

Bidentől egy texasi képviselő, Al Green vette át szót. Green kijelentette, hogy „George Floyd nem volt feláldozható, épp ezért vagyunk ma itt”, majd azzal folytatta, Floyd egyetlen bűne az volt, hogy feketének született. Arra kérte a kormányt, hogy hozzon létre egy minisztériumot a kibékítésre, mert ugyan túlélték a szegregációt, de sosem békítették ki a feketéket ezért. Beszéde közben Green a magasba emelte az amerikai lobogó egy dobozba hajtogatott példányát, kijelentve, hogy azt szeretné, ha az Egyesült Államok tiszteletét fejezné ki Floyd felé, mert ezt jelképezi a lobogó.

 

Houston város polgármestere városi ünnepnapot hirdetett Floyd emlékére, amely június 9-e, a temetésének napja lesz. Emellett bejelentette, hogy Franciaországhoz és Minneapolishoz hasonlóan Houstonban is betiltják a fojtófogást, és csak szóbeli figyelmeztetés után tüzelhetnek a rendőrség tagjai. Sylvester Turner érzelemdús beszéde végén azt mondta, hogy Floyd utolsó lélegzetvételének köszönhetően mások szabadabban vehetnek levegőt, és amit mások gonosz tettnek szántak, abban ők a jót próbálják meglátni.

A Floydtól búcsúzó családtagok között Floyd testvére, Philonise azért adott hálát Istennek, mert a testvérében egy saját Supermant kapott. Floyd unokahúga, Brooke Williams arról beszélt, hogy amíg csak lélegzik, azon lesz, hogy igazságot szolgáltassanak Floyd halála ügyében.

A minnesotai megemlékezésen is beszélő tiszteletes, Al Sharpton kijelentette a szertartáson, hogy nemcsak tragédia, hanem bűncselekmény volt, ami történt, és ki kell tartani a család mellett az igazságszolgáltatás lezárultáig, mert George Floyd és sorstársai élete csak akkor ér valamit, ha a halálukért valaki bűnhődik. „A törvény, az igazságszolgáltatás vagy működik, vagy nem”, vélte Sharpton, aki a támogatásáról biztosította Floyd családját. „Amikor az utolsó tévés közvetítőkocsi elmegy, mi akkor is itt leszünk” – mondta. Beszéde végén külön köszöntötte a Floydhoz hasonlóan rendőri intézkedés vagy más, rasszista indíttatású bűncselekményben meghalt feketék családtagjait, akik részt vettek a ceremónián – Trayvon Martin, Eric Garner, Botham Jean, Pamela Turner, Michael Brown és Ahmaud Arbery hozzátartozói voltak jelen.

"Hogyan ijesztenek rá egy rossz rendőrre, ha a rossz rendőrök nem mennek börtönbe?"

– kérdezte Sharpton arról beszélve, hogy különös kegyetlenség kell ahhoz, hogy valaki 8 percig és 46 másodpercig térdeljen valakinek a nyakán, aki az életéért könyörög. Felvetette, hogy amíg a rendőröket nem vonják felelősségre, addig nem lesz változás, ahogy úgy sem, ha ilyen módszerekre tanítják a rendőröket, és ha nem szűrik jobban, hogy kiből lehet rendőr.

Sharpton bírálta Trump fellépését a tüntetésekkel szemben, szerinte gumilövedékkel és könnygázzal oszlattak fel békés tüntetőket, hogy aztán a Bibliával a kezében fotózkodhasson „egy díszletnek használt” templom előtt. Sharpton kitért az NFL és Colin Kaepernick ügyére is, azt követelve az NFL-től, hogy bocsánatkérés helyett kártérítést és szerződést kínáljon az irányítónak, akit négy éve elhallgattattak, de most, amikor a fél világ az utcára vonult a Kaepernick által is képviselt ügy mellett, akkor csak egy bocsánatkérésre futja az erejükből.

Korábban bejelentették, hogy Floyd Maywaether volt profi bokszoló felajánlotta, hogy teljes egészében állja a temetés költségeit, a család pedig elfogadta az ajánlatot.

Már múlt hét csütörtökön megkezdődtek több városban is a megemlékezések George Floydra. A minnesotai megemlékezésen megjelent Jesse Jackson tiszteletes, emberjogi aktivista; Al Sharpton tiszteletes és aktivista; Minnesota demokrata képviselője Ihlan Omar; Martin Luther King III, emberi jogi aktivista, Martin Luther King fia; valamint Kevin Hart színész is.

Hétfőn pedig a temetés előtt Houstonban tartottak nyilvános búcsúztatót, amin több ezren vettek részt, a koronavírus-járvány miatti távolságtartás betartásával.

 

Nagyrészt békésen folytatódnak a tüntetések

A fekete George Floydot május 25-én egy elfajuló igazoltatás során gyakorlatilag megfojtotta a majdnem 9 percen át a nyakán térdelő Derek Chauvin rendőr. Az esetről készült videó kikerülése után Amerika-szerte hatalmas tüntetések kezdődtek, amelyek sok esetben eldurvultak. A rendőrség határozott fellépése sokszor csak olaj volt a tűzre, végül majdnem két tucat államban kérték a Nemzeti Gárda segítségét a rend visszaállításához.

Múlt szerdára viszont már a legtöbb helyen békésen zajlottak a tüntetések, és azóta is leginkább amiatt vettek csak őrizetbe tüntetőket, mert nem tartották be az egyes városokban bevezetett esti kijárási tilalmakat. Washingtonban és Kalifornia több nagyvárosában már múlt hét közepétől feloldották a kijárási tilalmakat, Donald Trump elnök vasárnap jelentette be, hogy a Nemzeti Gárda is kivonul a fővárosból.

A Fehér Házhoz közeli Lafayette parkból szerdára elbontják a terület köré felállított kerítés egy részét is.

 

Black Lives Matterre neveznek át New York-i utcákat

Minnesota kormányzója, Tim Walz pedig Floyd temetési szertartásának kezdetétől 8 perc 46 másodperc néma csendet jelentett be Floyd emlékére. Ennyi ideig térdelt a rendőr a fekete férfi nyakán.

Szintén Floyd temetése napján pedig Bill de Blasio, New York város polgármestere azt jelentette be, hogy mind az öt városrész – Bronx, Queen, Brooklyn, Manhattan és Staten Island – egy fontos, központi részén átneveznek egy-egy utcán Black Lives Matterre. A polgármester elmondta, hogy az öt városrész közül az egyikben biztosan a helyi városháza melletti utcát nevezik át, a többiben pedig a helyi vezetőkkel és aktivistákkal egyeztetnek a megfelelő helyről.

A Floyd búcsúztatásának helyet adó templom előtt arról beszélt Houston város rendőrfőnöke, Art Acevedo, hogy egységes, a rendőrökre vonatkozó szabályozásra van szükség az Egyesült Államokban. „18 ezer rendőrállomásunk van, ahol 18 ezer módon mennek a dolgok, és 18 ezer külön szabályzat van. Ideje az országnak és a kongresszusnak, hogy a legfontosabb szabályzatokat általános érvényűvé tegye” – mondta Acevedo, hozzátéve, hogy ami Floyddal történt, az összeegyeztethetetlen a 21. századi rendőrök magatartásával.

Az elmúlt napokban több városban is komolyan foglalkozni kezdtek a rendőrség reformjával, Minneapolisban a testület mostani formában történő feloszlatását is belengették. Hétfőn New York állam törvényhozásában egy olyan törvényjavaslatot is továbbengedtek, aminek a célja feltárni az esetleges rasszista visszaéléseket. Azt is fontolóra vették, hogy nyilvánossá tegyék-e a rendőrök fegyelmi vétségeit. Cuomo kormányzó jelezte, hogy alá fogja írni az elfogadott döntéseket.

 

Forrás (cikk és videó): index

Fotók: Getty Images

Kiemelt/Főcim kép: The New York Times







0
0
0

hírek innen, onnan

Még pár nap, és átalakul a budapesti éjszakai tömegközlekedés

A BKK közlése szerint a fejlesztés célja, hogy olyan éjszakai közlekedési hálózat álljon az ügyfelek rendelkezésére, amely lépést...

Orvosmeteorológia: lehet még fokozni ezt a kánikulát? Lehet. Ennyire forró lesz a szombatunk

Tetőzik a kánikula, senki sincs biztonságban: égető napsütéssel tör ránk a szombat. Felfrissülést hozó záporokra sehol sincs...

„Vasárnaponként nehezen tudtam elaludni” – Elhallgatott gyerekkori traumáiról vallott Tarján Zsófia

„Gyakorlatilag egy tagadásba kerültem” – ismerte el Tarján Zsófi. A Honeybeast énekesnője és a félmilliós követőtáborral...

Az Arsenal nagy dobása: 70 millió eurós ajánlat a brazil szupersztárért

A Newcastle Unitedet ennek ellenére még nem sikerült meggyőzni.

Teljesen megbénulhat a főváros szombaton: nem várt lezárásokra és korlátozásokra figyelmeztetnek

A Budapest Pride felvonulás miatt szombaton forgalomkorlátozásra kell készülni a fővárosban.

Dobó Ági titokban új képzést kezdett el, megszólalt a félelmeiről: „Magam sem akartam elhinni, mire vállalkoztam...”

Dobó Ági, az egykori szépségkirálynő és influenszer újabb izgalmas kihívás elé néz, amelyet – bevallása szerint – élete egyik...

„Állok egy helyiségben egy számmal, mint a bűnözők” – Megalázónak tartja a castingokat Gregor Bernadett

Népszerű és sikeres színésznő, egy igazi sztár Gregor Bernadett, a szépsége és a tehetsége is a mozivászonra teremtette, mégsem...

A végére ismét elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken

Az ázsiai tőzsdéken pénteken jelentős esés bontakozott ki, élén a dél-koreai és japán részvénypiaccal, a befektetők profitot...

Az ukrán dróntámadások után rendkívüli állapotot vezettek be az oroszok a megszállt Krímben

Krím és Szevasztopol áram- és üzemanyagellátásában, valamint közlekedési infrastruktúrájában az elmúlt hetek ukrán dróntámadásai...

75 fokra melegedett a műbőr ülés egy repülőtéri vontatón, Vitézy Dávidhoz fordul a szakszervezet

Több járműben nincs klíma, minimális a szellőzés, és sok helyen a ventilátor sem működik.

Több mint 300 ezren vettek részt a Múzeumok éjszakáján

A június 20-án megrendezett Múzeumok éjszakáján idén összesen 311 358 belépést regisztráltak; a jövő évi, immár 25. alkalommal...

0

Sport

Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után

Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.

Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool

Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.

A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után

Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...

Minden megváltozhat Szoboszlai számára Liverpoolban

A Liverpool Echo szerint Szoboszlai Dominik is az esélyesek között van arra, hogy a távozó Andy Robertsont követően a Liverpool új csapatkapitány-helyettese legyen.

Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók

A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.

Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától

A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.

Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott

Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.

A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét

Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.

Topcsatárok randevúznak – Ezek a meccsek jönnek ma a foci-vb-n

Két rangadót is rendeznek a futball-vb-n. Mutatjuk a napi programot.

A Duna Aréna alkalmatlan a vizes vb megrendezésére, ezért kell átalakítani az MVM Dome-ot

Egy év múlva tízezren szurkolhatnak a magyaroknak a csarnokban.

0
0

Bulvár

Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés

A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.

"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek

Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.

Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról

Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.

Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban

A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.

Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség

Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád

Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok

Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri

Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek

Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss

Szívbetegségek és kávéfogyasztás

A kávé a világ egyik legnépszerűbb italának számít, Magyarországon is emberek milliói kezdik vele a napjukat. Nem meglepő, hogy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében gyakran felmerül a kérdés: v

A nagymama szandál – a nyár legtrendibb és legmegosztóbb lábbelije

A 'nagymama szandál' kifejezés régen nem volt hízelgő, de 2026-ra a divat világában a kényelem és a stílus összhangja vált trenddé. Nézzük, hogyan viselheted ezeket a lábbeliket anélkül, hogy nagymamának tűnné

„Megfenyegettek, halálosan. Tíz perc alatt összepakoltam a hátizsákba, és tipli” – Pesty László az eltűnéséről és a Fidesz haláláról

Rátaláltunk a februárban eltűnt ősfideszes dokumentumfilmesre. Pesty László részletesen beszámolt a 24.hu-nak a kalandjairól, elmesélte, mi állt a körözése mögött, miért tűnt el hirtelen, akik pedig nem hisznek

Képeken Kóbor János törökbálinti luxusvillája: családja eladta az Omega énekesének egykori otthonát

Túl sok volt az emlék, ezért Kóbor János özvegye és lánya eladták a villát, amiben 18 évig éltek.

Jeszenszky Géza: Egy szégyen Szijjártó Péter viszonzatlan szerelmi viszonya az orosz külügyminiszterrel

Jeszenszky Géza volt külügyminiszter szerint az elmúlt 16 évben a magyar kormány politikáját nem a magyar polgárok érdekei, hanem az oroszokkal szembeni szervilizmus vezérelte. Szerinte Szijjártó Péter bemutatta, mil

0