A szociális ivástól az alkoholfüggőségig
Egészség
Kultúránkban vastagon benne van az alkohol. Ez önmagában nem volna baj, hiszen az idők kezdetétől minden kultúrában benne vannak a tudatmódosító szerek, a peyot-tól a mésznyaláson át a sör- és bor kulturált vagy kulturálatlan fogyasztásáig.
Kép forrása: Unsplash
Az azonban már probléma, hogy ha az ember egy olyan tevékenységet, amit normális esetben szociális események során teszünk, önmagában is kezd alkalmazni.
Ebben a cikkben szó lesz arról, hogy miért iszunk, hogyan hat ez a testünkre, hogyan tesztelhető az alkoholizmus, mikortól beszélhetünk függőségről, és milyen lehetőségek vannak a kilábalásra.
Miért iszunk?
Például hogy egészségesek legyünk.
Az alkohol kis mennyiségben, mértékkel fogyasztva akár egészséges is lehet. Ez például jó ok az ivásra: a vörösbor helyén tartja a hemoglobin szintet és a vérnyomást, a sör táplálék és B-vitaminban gazdag, a pálinka fertőtlenít, és így tovább. Bizonyos gyógynövényekből alkoholos tinktúrával lehet kinyerni a bennük található drogot, vagyis azt az anyagot, amely a gyógyhatást okozza. Ezek mérhető, valós, tudományosan bebizonyított eredmények, amelyek mellett nem érdemes elmenni. De persze kevés az ember, aki pusztán a gyógyhatás kedvéért iszik.
Aztán ott van még a kultikus funkció. Iszonyú sok meló van egyetlen pohár italban is, a régiek pedig megbecsülték ezt a rengeteg energiát, amit tartalmaz mondjuk egy pohár bor. Kezdve a szőlő metszésétől a szüretelésen át a préselés, erjesztés, derítés és palackozás folyamatán a bor végső formájába öntésének misztikus folyamatai mindig is ámulatba ejtették az embert. A bor és a vér analógiája a keresztény világ meghatározó dogmáinak az egyik alapja. A viking világban a költészetet egyenesen a sörből eredeztették - igaz, a történet részleteiben nézve már északi mitológiához illően véres és kegyetlen. Dionüszoszról és a bacchánsnőkről már ne is beszéljünk.
Mindez a sok munka és történet, ami a borhoz kapcsolódik, az ünnepeinkben nyer értelmet: ha már ünnep van, adjuk meg a módját, és fogyasszunk abból, ami értékes! És itt már mindegy, hogy karácsony van vagy esküvő, temetés vagy keresztelő, születésnap vagy előléptetés — az ember mindig is szeretett ünnepelni, és megadni a módját. És miért ne adnánk meg a legdrágábbal, amibe a legtöbb munkát fektettünk: alkohollal? Az, hogy az ital milyen típusú, az inkább a vidék éghajlatától függ, Svédországban persze bajos szőlőt termeszteni, de krumpliból még mindig lehet töményet csinálni, vagy mézből sört erjeszteni.
Így érkezünk el oda, hogy a mostani nyugati kultúrában, és a mai Magyarországon különösen a gyermek úgy nő fel, hogy minden ünnepen a felnőttek isznak. Ez olyan felnőtt dolog. Majd ha nagy lesz, ő is kipróbálhatja. Csak éppen azt nem tanítjuk meg nekik (tisztelet a kivételnek), hogy azért hatása is van az alkoholnak, nem is kevés. Ennek aztán ők adják meg az árát. Mi már megadtuk régen, csak épp nem veszünk róla tudomást.
Hogyan hat az alkohol a testünkre?
Az alkohol, legyen szó sörről, borról vagy tömény italokról, az összes többi tudatmódosító szer hatásához hasonlóan sokszor alattomos. Az első pohár az íz újdonságát adja az ínyünknek, valamint a társasághoz való tartozást, az elfogadottságot és elismertséget , valamint ellazulást, vagy bármilyen más pozitív érzést, amelyet hozzá társítunk. A szervezetünkben mindez dopamin formájában kézzelfogható, magyarán: az első pohár sör, bor, feles után jól érezzük magunkat, ellazulunk, megkönnyebbülünk, jókedvünk lesz, nyugodtak és önfeledten boldogok leszünk. Ezt a véralkoholszint növekedése okozza.
Csakhogy ez az érzés sajnos hamar átadja magát valami másnak. Természetes, hogy azt szeretnénk, hogy ezek a jó érzések maradjanak velünk, azonban a testünk igen hamar, fél órán belül elkezdi lebontani a szervezetünkben az alkoholt, mondván, nincs itt semmi keresnivalója, különösen nem a véráramban. A véralkoholszint-csökkenés mellett a testünk azonban a stresszhormont, a kortizolt kezdi el termelni, amely miatt fáradtságot, szomorúságot, vagy egész egyszerűen nagy nyomorúságot érzünk.
Mi lenne hát a megoldás, hogy ne érezzük rosszul magunkat? Még egy pohár, hiszen az első olyan jó érzés volt..
Figyeljük, hogy mindez az érzelmeinkre hat? Ráadásul a folyamatok az esetek nagy részében tudattalanok, vagyis úgy felülünk a hormonok hatásának, mint egy bűvésznek a cirkuszban, úgy nevetünk, úgy sírunk, ahogy ők diktálnak.
A rövid távú alkoholfogyasztás során alapvetően a dopamin és a kortizol ping-pongoznak. Hosszú távon, és ez az ijesztő: akár egyetlen elszaladt görbe este után beléphet a a dinorfin, amely még a kortizolnál is rombolóbb hatású tud lenni, hatására ugyanis középtávon, akár hetekig a szervezetben marad az alkohol, és folyamatos rosszkedvet és másnaposságot okoz. Az elménk megoldási javaslata többnyire ugyanaz, ha nem vagyunk elég figyelmesek: igyál, hiszen emlékszel, milyen jó volt az elején!…
De miért okoz az alkohol függőséget?
Ha gyakran iszunk, akkor a szervezetünk egyre jobban tolerálja az alkoholt. Ez azonban nem olyan örvendetes hír, mint gondolnánk: azt jelenti, hogy ugyanahhoz az állapothoz, amelyre vágyunk, és amely gyakorlatilag az első pohárral véget is ér, egyre többet és többet kell inni. Mintha elveszítené az ízét az élet, és csak a következő pohár tudná visszahozni. Ilyen szempontból mindegy, hogy azért, mert egyszerűen szokássá válik az esti lazítás a doboz sörrel, vagy azért, mert a barátaink és a családunk körében ez számít normálisnak.
Ráadásul furcsa paradoxon, hogy minél többet iszunk, annál szomjasabbak leszünk; ez különösen igaz az alkohol ivására, amely szomjúságot kizárólag alkohollal tervezünk oltani. Ha pedig még jobban bekerülünk az ördögi körbe, egyre jobban beszűkül a tudatállapotunk. Egyre kevésbé érdekel, mi történik a világ többi részén, vagy az életünkben, a kapcsolatainkban: egyre inkább csak az ital, csak a következő pohár érdekes.
Mivel emberek vagyunk, természetes, hogy elkövetünk olykor hibákat, akár komolyabbakat is. Függünk elég sok mindentől így is, úgy is. De felnőtt emberként a mi felelősségünk, hogy a függésünk ne legyen hosszú távon veszélyes saját magunkra és a szeretteinkre.
Hogyan lehet kijönni az ördögi körből?
Nehéz, de nem lehetetlen abbahagyni az ivást. Többféle módszer van, és egyikre sem lehet mondani, hogy csak ez a jó – kinek ez válik be, kinek amaz, függ attól, hogy mennyire mélyen van benne az ember, és persze attól is, hogy milyen az egyénisége, milyen megoldást és segítséget tud elfogadni.
A hagyományos megoldások egyike a háziorvoshoz fordulás. Az Anonim Alkoholisták csoportjának vagy a Minnesota módszernek is vannak csoportjai hazánkban. Ez a módszer közösséget ad, és szigorú szabályok szerint dolgozik.
Léteznek nem betegségtudatos módszerek is, angolul tudóknak online programok és szakirodalom tengere érhető el. Mivel a felépülés egyedül nemigen lehet csinálni, érdemes lehet addiktólógushoz fordulni, aki személyre szabott programot dolgoz ki, és nem kér teljes absztinenciát: hisz abban, hogy mindenki meg tud tanulni mértéktartóan inni.
Válasszunk hát valakit, és kötelezzük el magunkat a gyógyulás mellett – nagyon is megéri.
hírek innen, onnan
Nem ment könnyen, de drágulni fog a taxizás Budapesten
Módosította a Fővárosi Közgyűlés a taxirendeletet, a drasztikusabb áremelés így sem ment át a rostán.
Egyszerre pátoszos és jópofa a Citroën újdonsága
Expedíciós tanulmányautót építettek a Francia Haditengerészet alapításának 400. évfordulójára.
Ez az a gyümölcs, ami jobbat tesz az emésztésednek, mint bármelyik gyógyszer
Létezik egy őshonos, vadon termő gyümölcs, amely évszázadok óta a kicsattanó egészség szimbóluma, a modern világ mégis szinte...
Az áramfogyasztás csökkentését kéri az esti órákban a gazdasági és energetikai miniszter
A villamosenergia-ellátás biztonságos és zavartalan működése érdekében az áramfogyasztás csökkentésére kéri a lakosságot a 18 és...
Magyar Péter elindította a nemzeti összefogást, felcsapott időjósnak a kormányfő - Időjárás-előrejelzés
Magyarország miniszterelnöke egyetlen üzenettel küldte a magyarokat hétvégére.
Ölbe tett kézzel, sztrádatempóban száguldottunk a Fordokkal a Balatonra
Még 2023 végén történt, hogy Dr. Szalay Zsolt, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépjárműtechnológia Tanszékének...
Megtörtént, amire sokan vártak: aláírta Sulyok Tamás
Újabb lépés történt az uniós pénzek felé vezető úton: a parlament elfogadta, az államfő pedig már alá is írta a szükséges...
Ursula von der Leyen a Dél-Kaukázusban keresi az EU újabb szövetségeseit
Az Európai Bizottságot vezető Ursula von der Leyen jövő héten egymás után látogat el Azerbajdzsánba és Örményországba, miután a két...
Magyar Péter korábbi felvételekkel bizonyítja, hogy a képviselői mandátumkorlátozás szerepelt a programban
A Fidesszel ellentétben ők nem árultak zsákbamacskát.
Átment a közgyűlésen a taxirendelet módosítása, van költségvetése a fővárosnak, gyűlöletkeltő reklámok viszont nem lehetnek többet
Nagyobb adok-kapok nélkül, de azért nem zökkenőmentesen zajlott a Fővárosi Közgyűlés nyár előtti utolsó ülése..
Sztárparádé: Brad Pitt, Paris Hilton és Jessica Alba is ott volt az amerikaiak vb-meccsén – fotók
Nemcsak a pályán, hanem a lelátón is akadt bőven látnivaló a Törökország–Egyesült Államok világbajnoki mérkőzésen, amelyre...
A házfal mellett semmi sem marad meg? Ez a 7 növény még a perzselő hőséget is kibírja
A ház déli vagy nyugati fala mellett kertészkedni sokszor reménytelen vállalkozásnak tűnik. A falak napközben elnyelik a hőt, estére...
Sport
Nyilvánosságra került Németh Zsanett boncolásának eredménye, kiderült, kizárható-e az idegenkezűség
Az Európa-bajnoki ezüstérmes birkózó Szófiában zuhant ki a 11. emeletről.
Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után
Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.
A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után
Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...
A foci-vb botránya miatt Budapesttel példálózik a FIFA utált elnöke
Dübörög a foci-vb, de mindenki utálja a meccs közben az ivószüneteket.
Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool
Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.
A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét
Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.
Bővül a 2030-as vb résztvevőlistája, Magyarország még sincs rajta - Szoboszlaiék vb-részvételt ígértek
Szoboszlai Dominik, de még Orbán Viktor is szereplést ígért a következő világbajnokságra.
Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott
Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.
Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók
A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.
Annyira leszerepelt a válogatott a vb-n, hogy az újságíró azt kérdezte a kapitánytól, hogy ételmérgezést kaptak a játékosok?
Nem kímélte a média a dél-koreai válogatottat.
Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától
A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.
Olyan átigazolás jön az Ajax és a Barcelona között, ami a magyar válogatottra is hathat
Izgalmas napok következhetnek a katalán csapatnál.
Bulvár
Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés
A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.
Kéri László: Magyar Péter olyat csinál a parlamentben, amire 25 éve nem volt példa
Magyar Péter parlamenti szerepéről, az alkotmányról, és a korrupciós ügyek lehetséges politikai következményeiről is beszélt a politológus.
"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek
Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.
Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban
A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.
Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség
Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád
Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok
Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri
Nyilvánosságra került Németh Zsanett boncolásának eredménye, kiderült, kizárható-e az idegenkezűség
Az Európa-bajnoki ezüstérmes birkózó Szófiában zuhant ki a 11. emeletről.
Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról
Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.
Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek
Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss
Súlyosat üzent Orbán Viktorról Magyar Péter miniszterelnök
„A kiszivárgott irat alapján azonnali választ várunk az ügyészségtől, hogy meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost az aranykonvoj ügyben!” – írta Magyar Péter miniszterelnök a Faceboo
Háromévesen már olvasott, végigröhögte az anyja temetését, sosem akart gyereket, és Guinness-rekordja is van – Ricky Gervais 65 éves
13 éves volt, amikor az anyja közölte vele, hogy a fogantatása baleset volt. Ő elnevette magát ezen, és rájött, hogy az őszinteség és a pimaszság vicces. Azóta is sokakat sért vérig a poénjaival.
Tarr Zoltán bocsánatot kért
Az előző vezetés nevében.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- Online térképen láthatóak a tervezett áram- és gázszünetek az E.ON oldalán
- Nagy összegű készpénzzel érkezik az Európai Unióba? Akkor erre figyeljen!
- Lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell készülni ma és holnap Budapesten
- Óvjuk adatainkat úgy, mint a pénztárcánkat
- Két hétvégén is változik a vonatok közlekedési rendje


