Ezt olvasta már?


A cukorbetegek fele méri naponta vércukorszintjét

A cukorbetegek kétharmada gondolja úgy, hogy egészségesebben étkezik, mióta kiderült betegsége, az orvos javasolta szénhidrát-diétát azonban csak a betegek fele tartja, és ugyancsak a betegek fele méri naponta vércukorszintjét.

Mindez a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. reprezentatív felméréséből derül ki, amelyet a cukorbetegek világnapján, szerdán ismertettek Budapesten sajtótájékoztatón.

A Magyar Diabetes Társaság, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) és a 77 Elektronika Kft. megbízásából készült felmérés szerint a cukorbetegek fele méri naponta vércukorszintjét, rendszeres testmozgást minden negyedik cukorbeteg végez, és korábbi életmódján a diagnosztizált betegek hét százaléka egyáltalán nem változtatott.

A betegek, orvosok, dietetikusok megkérdezésével végzett kutatás többek között azt vizsgálta, hogy a betegek hogyan élik meg a betegségükkel kapcsolatos életmódváltást, miként vélekednek az egészségügyi szakemberektől kapott tájékoztatásról, és hogyan, honnan tájékozódnak betegségükkel kapcsolatban.

A megkérdezettek 27 százaléka csupán hetente egyszer mér vércukorszintet, holott az inzulinnal kezelt betegek esetében naponta többször, akár négyszer-hatszor is javasolt a mérés - ismertette a kutatási eredményeket Kun Eszter kutatási igazgató.

Mint elmondta, a megkérdezett betegek az átlagosnál is jobb és részletesebb tájékoztatást kaptak az orvosuktól. Ezzel szemben - a betegek érzete szerint - magáról a cukorbetegségről, kezelési lehetőségekről, a mellékhatásokról és a szövődményekről, valamint a betegszervezetek, illetve az online információk elérhetőségéről kevesebb szó esett a beszélgetéseken.

Összességében a válaszadók 50-60 százaléka érzi úgy, alapos tájékoztatásban részesült, amikor megtudta, hogy cukorbeteg, míg 15-25 százalékuk szerint a kapott információk "mélysége" elmaradt a várakozásaiktól.

Az ismertetés szerint a betegek csaknem kétharmada nyilatkozott úgy, hogy megfelelően megértette a kezelőorvostól kapott tájékoztatást, míg több mint 30 százalékuk csak részben vagy egyáltalán nem. A válaszokból kiderült az is, hogy a szakemberek után az internet az elsődleges információforrás, a betegek 64 százaléka diabetológushoz vagy a háziorvosához (58 százalék) fordul kérdéseivel. Ez után közvetlenül az online forrásokra támaszkodnak.

Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a diabétesz egy feltételekhez kötött egészségügyi állapot, amellyel 700 ezer ember él jelenleg Magyarországon, vagyis a magyar családok többsége valamilyen módon érintett ebben a betegségben, ezért is fontos a diabétesz megismerése és betegséggel való együttélés megtanulása.

Kiemelte: a betegséget az egészséges életmóddal, a testmozgással nagy többségben el lehet kerülni, ezért döntött a kormány a gyermekek mindennapos testnevelésének bevezetése és a közétkeztetés megreformálása mellett.

Füzesi Brigitta, a CEOSZ elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy ebben a betegségben nem elhanyagolható a család szerepe, hiszen a közvetlen környezet nagyban tudja segíteni az életmódváltást, a betegséggel való együttélést.

Kempler Péter, a Magyar Diabetes Társaság elnöke elmondta: Magyarországon az elmúlt másfél évtizedben 70 százalékkal nőtt a cukorbetegek száma, jelenleg megközelítőleg 772 ezren szenvednek diabéteszben, és mintegy félmillióan vannak azok, akik nem is tudják magukról, hogy betegek. A betegek közül nagyjából 45 ezren az 1-es típusú cukorbetegségben szenvednek és 3600 gyerek él ezzel a krónikus állapottal.

A professzor kiemelte, szeretnék elérni, hogy az inzulinkezelésben részesülők kéthavonta, az egyéb gyógyszeres kezelést igénylők pedig háromhavonta kaphassanak ingyen tesztcsíkot.

Bayer Gábor, a 77 Elektronika Kft. fejlesztési igazgatója elmondta, a cég egy online telemedicina rendszer kifejlesztésén dolgozik, amely ingyenes távfelügyeleti rendszert biztosítana a betegeknek a vércukorszint-adatok online rögzítésére, továbbítására a kezelőorvosig.







0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0
0

hírek innen, onnan

Török Gábor váratlanul elővett egy revolvert – Régen fordult elő ilyen a politikai vitában

Persze csak képletesen.Török Gábor politikai elemző szerint a közéleti ügyeket csak érzelemmentesen lehet elemezni – még ha ez nem is...

Óriási leépítés jön a Lufthansánál: ezrek kerülhetnek utcára

A Lufthansa több ezer fős leépítést jelenthet be hétfőn a légitársaság befektetői napján, amelyet hat év után tartanak meg. A...

András gazda számára keserű csalódást hozott a műsor: „Mikor elmentem oda hátra magamnak, azon gondolkoztam, hogy hol rontottam el?”

Szűcs András, akit a nézők csak a tormatermesztés kicsit furán kedves nagyköveteként ismertek meg a Házasodna a gazdában idei...

Villanyautóval ugratott a halastóba, ez lett a kocsival

Halastóban kötött ki egy villanyautó Zsolnán: a sofőr tolatni akart, csakhogy előre indult el.

Volodimir Zelenszkij: Valószínűleg magyar felderítő drónok sértették meg Ukrajna légterét

Céljuk a gyanú szerint Ukrajna ipari fejlesztési lehetőségeinek a feltárása lehetett.

Ursula von der Leyen újabb SMS-ügybe keveredett

A Bizottság elnöke nem tanult a Pfizer-botrányból.

Szörnyű tragédia: 16 utas szeme láttára zuhant ki egy férfi a hőlégballonból

A tragédia körülményeit még vizsgálják a hatóságok.

Lamine Yamal jó hírt közölt a Barcelona szurkolóival

Hans-Dieter Flick egyik problémája megoldódni látszik.

Ez már jóval több, mint zöld átmenet: az ESG és a geopolitika

Mindig is kulcskérdés volt a világtörténelemben, hogy a klímaváltozás hogyan befolyásolja az egyes államok, közösségek gazdasági és...

0

Sport

Robbie Keane: Ha ez így megy tovább, Varga Barnabás és Tóth Alex teljesen kiég.

Elöljáróban csak annyit: a megszokott meccs utáni eseménynek indult, de rendhagyó véget ért…

Robbie Keane kifakadt a Fradi El-meccse után, Orbán Viktor és Csányi Sándor is szóba jött

Az ír edző a pontmentés után dicsérte a tökösen játszó csapatát, és a lenyűgöző szurkolótábort is.

Egyre dagad a botrány, már több mint 1000 embert tiltottak ki Szoboszlaiék meccseiről

További tízezer gyanús profilt vizsgálnak a liverpooliak.

A Fradi edzője a 94. perces egyenlítő gól után: Ez egy Robbie Keane-féle csapat

A Ferencváros edzője úgy érzi, csapata egy győzelemmel felérő döntetlent ért el.

FTC–Plzen – a kezdőcsapatok

A magyar bajnoki címvédő Ferencváros csütörtök este hazai pályán rajtol az Európa-liga 2025/2026-os idényének alapszakaszában, ellenfele a cseh Viktoria Plzen […] A FTC–Plzen – a kezdőcsapatok bejegyzés elősz

Ezt üzente Kubatov Gábor a Fradi El-döntetlenje után

A cseh Viktoria Plzen 1–1-es döntetlent játszott a Groupama Arénában a labdarúgó Európa-liga alapszakaszának első fordulójában. A mérkőzést követően ezúttal sem maradt el Kubatov Gábor, a Ferencváros elnökén

Az utolsó pillanatban jött a dráma a Fradi Európa-liga-meccsén

Papíron az egyik legkönnyebb ellenféllel kezdett a Ferencváros, a magyar bajnok végül a hosszabbítás utolsó percében mentette ikszre az Európa-liga-meccset.

Viszlát Santiago Bernabéu. – a Real Madrid megváltoztatja stadionja nevét

A spanyol rekordbajnok Real Madrid stadionjának, a Santiago Bernabéunak új neve lesz: a klub döntése alapján egyszerűen csak „Bernabéu”-nak nevezik el a legendás létesítményt, elhagyva a történelmi elnök kereszt

A Plzen edzője elmondta, miért nem győztek az FTC ellen

A Ferencváros emberhátrányban is kiharcolt egy pontot a Viktoria Plzen ellen az Európa-liga nyitófordulójában. A vendégek edzője, Miroslav Koubek a […] A A Plzen edzője elmondta, miért nem győztek az FTC ellen bejegy

Nagy bejelentést tett szupertehetségéről a Liverpool

Hivatalos oldalán közölte az angol Premier League-ben szereplő Liverpool, hogy Rio Ngumoha aláírta első profi szerződését.

Roberto De Zerbi: Bocsánatot kérek a piros lapért, de senkit sem sértettem meg

A Marseille 1-0-ra megnyert történelmi rangadója a Paris Saint-Germain ellen a hét elején nem maradt következmények nélkül, hiszen Roberto De Zerbi vezetőedzőt a mérkőzés végén kiállították. Tettét a Francia Fe

Emberhátrányban folytatja a Fradi: Makreckist kiállították a 38. percben

38 perc elég volt a Fradi légiósának, hogy két sárgát gyűjtsön be.

0
0

Bulvár

Éjszaka megremegett a Karmelita: Donald Trump lenullázhatja Orbán Viktor első csodafegyverét

Attól függhet 2026-ban Orbán Viktor választási sikere, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke hogyan „dönt” a Nemzeti Konzultáció negyedik kérdéséről, és elfogadja-e azt a tényt, hogy Magyarország az o

Osváth Zsolt üzent Semjén Zsoltnak: Elnök úr, ön hazudik! Velem is megtették

„Ismerem Szabó Zsolt gondolatait”, mi játszódhatott le benne, ő is átment ezen - mondta az influencer, akit tavaly rágalmaztak meg. Végül „még a kártérítést is a saját adómból fizetik ki nekem. Téboly” - t

Kemény fordulat jön a Semjén-ügyben, sztárelemző árulta el a következő lépést

Megvan az ősz első nagy politikai vitatémája, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és az ellenzék szópárbaja nagy vihart kavart.

Senki nem vette komolyan a szőke nőt az autószervizben: aztán kínos lett - Videó

Ezt a szőke nőt egy autószerelőnél nézték hülyének. Aztán kiderült az igazság.

Váratlanul megszólal Tibi atya a Szőlő utcai botrányról

Csütörtök este debütál az ATV új politikai talkshow-ja, a Tükör, amelynek első vendége a Tibi atyát megalkotó Tóth Máté lesz.

Túl jó az életszínvonal: leállítják a nyugdíjemelést, vége a támogatásoknak, a béreknek is reszeltek

Türkmenisztán Népi Tanácsa azt javasolja a türkmén felsőház vezetőjének hogy fordítsák hasznosabb célokra az ország pénzét.

Lengyelország megnyitotta a határt: azonnali hazatérésre szólítja fel állampolgárait

Evakuálja állampolgárait Lengyelország, ezért megnyitott két határátkelőhelyet a Belarusszal szomszédos vidéken. Mindenkit arra kértek, térjen haza, hogy ne essen bántódásuk.

Fegyverekkel volt tele a kocsi csomag-tartója, ami felvette Galambos Bogiékat az Ázsia Expresszben

„Nagyon biztonságos beülni ebbe a kocsiba amúgy” – jegyezte meg a puskák láttán Galambos Lajos lánya.

A szlovákok új nevet adtak Magyarországnak, elképesztő ami terjed

Igen érdekes elmélettel álltak elő, sokaknak tetszik is.

Az RTL sztárja nem ment el a kórházba szülés után a kisfiáért és a párjáért: szakítani akart gyermeke édesanyjával

Bódi Bence és Varga Rebeka kemény időszakot éltek meg gyermekük születése után.

0